COVID 19  vs. SVADBA 2020.

        Tento rok, ktorý si budeme všetci pamätať a budeme o ňom rozprávať naším deťom, ktoré ho už budú mať zaznačený aj v knihách dejepisu, nás zasiahol všetkých.  A nás, svadobných dodávateľov – fotografi, kameramani, kapely, DJ, make – up artistky, kaderníčky, svadobné agentúry, úplne odstavil od práce.  Rok 2020 možno mal byť pre veľa ľudí podľa čísla prelomový. Taktiež som sa tešil na množstvo úžasných párov, ktorým som mal fotiť svadbu tento rok – a stále verím, že budem. Avšak aprílové a májové termíny sa presúvajú na neskoršiu jeseň, prípadne na budúci rok.

Moje odporúčanie pre všetkých, ktorým mám svadbu fotiť, aj pre ostatné nevesty by som zhrnul do pár bodov.

 

Bod A: svadba s obmedzeným počtom hostí. Nevesta, ženích , svedkovia, oddávajúci – kňaz, primátor, starosta. Tu si myslím, by nemal byť problém s fotografom navyše, ak nás bude cca 10. Pre tých, ktorí sa takto rozhodnú, rád nafotím obrad a portréty – samozrejme s ochranným rúškom  a odstupom. Záleží to aj ale na oddávajúcom a či urád verejného zdravotníctva nebude mať s tým problém.  Svadbu pre všetkých hostí môžeme presunúť na iný termín.

 

Bod B: veriť, že mesiace – máj, jún, júl budú svadbám priať, žiaľ asi nebude správna cesta. V tomto prípade by bolo lepšie svadbu presunúť aj na november alebo zimné mesiace – veď aj svadba v zime má svoje čaro, sneh na svadbe má predsa málokto počas roka. Svadbu môžeme dať aj na piatok alebo aj iný deň v týždni. Zimná svadba má aj veľa kladných stránok. Nepokazia sa sladké dobroty na svadbe, kvety nezvädnú tak rýchlo a v neposlednom rade nemusíte sa potiť ako v lete :-).

 

Bod C: rozhodnutie o celkovom zrušení svadby isto nie je na mieste – keď sa dvaja ľúbia, čas v tomto prípade nehrá až takú rolu, preto,  ak mám voľný termín na budúci rok, rád presuniem vašu svadbu na rok 2021. Ak by som už mal termín obsadený odporučím vám kolegov, ktorí s radosťou a kvalitne  váš veľký deň nafotia.

 

Keďže situácia je taká aká je, rozhodol som sa,  že apríl zrejme fotiť ešte nebudem, ale od mája by sme sa mohli dohodnúť už na prvých foteniach. Rodinné foto, rande, pripadne tehotenské foto, ak by ste mali záujem,  samozrejme s dodržaním všetkých hygienických opatrení. Interiérové fotenia by som nateraz radšej vypustil a volil by som exteriér, kde sa viem od Vás držaž min. 2 metre. Produktové fotografie nie je problém nafotiť aj v tomto čase.

Už je na každom z nás, ako sa k tejto situácií postavíme.Verím, že v septmebri už budeme fotiť, ale ako sa hovorí človek mieni, Pán Boh mení. Buďme teda zodpovední, verme, modlime sa, aby už svet nebol nikdy ako bol predtým – ale aby bol lepší. Prajem nám všetkým veľa optimizmu a zdravia.  Keďže veľa ľudí je teraz doma – venujme sa svojím najbližším, urobme to, načo sme nemali čas počas roka. Prehodnoťme svoj život, aby nás táto skúsenosť naučila väčšej skromnosti a vážme si maličkosti, ktoré sú na našom živote tak krásne.

 

PS: Buďme všetci zdraví.